ایمنی و استاندارد تجهیزات شهربازی

استاندارد تجهیزات شهربازی

اصلی‌ترین دغدغه‌ای که ما همیشه در شهربازی‌ها داریم، مسئله‌ی ایمنی و رعایت استاندارد تجهیزات شهربازی است. شهربازی‌ها به عنوان یکی از مهیج‌ترین مکان‌هایی که برای تفریح انتخاب می‌شوند و اکثر سنین طرفدار آن هستند، می‌توانند بسیار حادثه‌آفرین باشند. حادثه‌ی تلخ شهربازی‌ها، می‌تواند حاکی از رعایت نکردن اصول استاندارد تجهیزات شهربازی باشد. شهربازی‌های ایمن و استاندارد، خیال ما را در حین تفریح راحت می‌کنند. می‌توانیم بدون نگرانی فرزندمان را سوار تجهیزاتش کنیم یا با اعتماد سراغ یک وسیله‌ی مرتفع برویم. سازمان استاندارد، یک سری قوانین برای استاندارد تجهیزات شهربازی ها وضع کرده است که باید رعایت شوند. بعضی از این قوانین بر اساس استاندارد تجهیزات شهربازی های کشورهای دیگر هستند. گروه صنعتی توفان با رعایت استاندارد تجهیزات شهربازی یکی از تولیدکنندگان ایمن وسایل شهربازی سرپوشیده با استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی است.

ایمنی یک مسئله‌ی همگانی

نکاتی که ذکر شده، فقط برای ساخت تجهیزات استاندارد شهربازی‌ها نیست، بلکه رعایت نکات ایمنی در محیط هم اهمیت دارد. برای نمونه فاصله‌ای که ما با تجهیزات داریم، نحوه‌ی عملکرد کارکنان شهربازی با دستگاه‌ها و… جزو نکات ایمنی شهربازی‌ها هستند. چه به عنوان مجموعه‌دار و چه به عنوان گردشگر، ما باید استاندارد تجهیزات شهربازی را بشناسیم. اگر مجموعه‌دار هستیم، با حفظ نکات استاندارد تجهیزات شهربازی را برای مردم ایمن کنیم. و اگر گردشگر هستیم، بتوانیم شهربازی ایمن را از شهربازی غیر استاندارد تشخیص دهیم تا جان خود و همراهان‌مان، در معرض خطر قرار نگیرد.

ترسی که در محیط شهربازی تجربه می‌شود، می‌تواند مفرح و جهت بالا بردن آدرنالین خون باشد و از طرف دیگر، می‌تواند تا همیشه در خاطر عده‌ای مهلک باقی بماند. بسیار اندوهناک است تماشای خنده‌ای که در محیط پر شر و شور شهربازی، تبدیل به گریه می‌شود. و بسیار لذت‌بخش است گذراندن شبی هیجان‌انگیز و مفرح با جمع دوستان و خانواده، در محیطی امن و خاطره‌انگیز. رعایت بعضی نکات مرز میان این دو هستند. با رعایت نکات ایمنی و استاندارد شهربازی ها می‌توانیم برای خود و مردم شادی‌آفرین باشیم. در ادامه تعدادی از حوادث شهربازی ها را که در نتیجه رعایت نکردن ایمنی و استاندارد شهربازی به وقوع پیوسته اند را مطالعه خواهید کرد.

حوادث شهربازی ها

در این مطلب به حوادث شهربازی ها می‌پردازیم تا اهمیتِ رعایتِ نکات ایمنی برای شهربازی‌ها و مردم روشن شود. حتی بزرگ‌ترین و مهیج‌ترین شهربازی‌های دنیا هم این اتفاق‌های تلخ را تجربه کرده‌اند. آشنایی با برخی نکات استاندارد شهربازی که در مطلب بعدی آن‌ها را ذکر می‌کنیم، می‌تواند از حوادث شهربازی ها جلوگیری کند.

ضرورت رعایت ایمنی و استاندارد تجهیزات شهربازی

«استاندارد تجهیزات شهربازی بر اساس مصوبه‌ی شورای عالی استاندارد مشمول استاندارد اجباری است و فعالیت در شهربازی، زمین بازی، سازه‌های بادی و آبی بدون تاییدیه از سازمان ملی استاندارد ممنوعیت دارد.» اما بعضی اوقات بی‌توجهی به این بند عواقب جانی و مالی سنگینی برای مردم و مالکان شهربازی‌ها به دنبال داشته است. سقوط ترن هوایی شهربازی ارم یکی از پر سر و صداترین حوادث شهربازی ها است که بی‌شک برای یک مجموعه ضرر اعتباری در پی دارد. با شناخت حوادث شهربازی‌ها، وسیله‌های خطرناک و سهل‌انگاری‌ها می‌توانیم خطر را از خود و شهربازی‌ دور کنیم.

سقوط ترن هوایی پارک ارم

از آن‌جایی که شهربازی ارم تهران جزو بزرگ‌ترین و پرطرفدارترین شهربازی‌های ایران است، خبر حادثه‌ی سقوط ترن هوایی ارم بسیار شنیده شد. در این حادثه سه زن جوان دچار آسیب نخاعی شدند. سقوط یکی از کابین‌های ترن هوایی از ارتفاع هشت‌متری علت این اتفاق ناگوار بوده است. خوشبختانه آسیب‌دیدگان کمربند ایمنی بسته بودند و همین مسئله آن‌ها را از مرگ حتمی نجات داد.

حادثه‌ی شکستگی رنجر شهربازی اردبیل

در مجتمع تفریحی «شورابیل» در اردبیل، دستگاه رنجر دچار شکستگی شد و متاسفانه ۶ نفر را مصدوم کرد.

حادثه‌ی سفینه فضایی شهربازی اهواز

حادثه‌ی نقص فنی سفینه فضایی شهربازی «پاداد» اهواز، یکی از دردناک‌ترین حوادث شهربازی ها است که متاسفانه ۹ تن را دچار مصدومیت حاد کرد.

سقوط ترن هوایی ۷۲ تن قم و مرگ سرنشین

ترن هوایی شهربازی ۷۲ تن قم، مطابق با استانداردهای روز نبود و نقص فنی داشت. سقوط ترن هوایی در شهربازی قم، با نهایت تاسف، ۴ کشته و زخمی بر جا گذاشت.

حادثه‌ی شهربازی شاهین‌شهر اصفهان

در شهربازی شاهین‌شهر، یک دستگاه از مسیر حرکتش خارج شد و تمام سرنشینان را به بیرون پرتاب کرد. این حادثه‌ی دردناک، ۲۵ مجروح داشت.

سقوط دستگاه «جامپینگِ» لونا پارک شیراز

کارشناسان استاندارد، استفاده از این دستگاه را ممنوع اعلام کرده بودند. اما با بی‌توجهی به استاندارد تجهیزات شهربازی، دستگاه جامپینگ حادثه‌ی دردناکی ایجاد کرد. در لونا پارک شیراز کابل سیم بکسل حایل پاره شد، دستگاه جامپینگ سقوط کرد و متاسفانه دو نوجوان از ناحیه‌ی کمر دچار مصدومیت شدند.

قطع برق در شهربازی ائل‌گلی تبریز

با قطع برق در شهربازی ائل‌گلی تبریز دو نفر دچار مصدومیت شدند. این دو نفر سوار یکی از دستگاه‌های سریعِ سقوط آزاد بودند که با قطع برق، سقوط کردند و دچار آسیب جدی شدند.

سخن پایانی

اتفاق‌ ناگوار، در هر شاخه و صنعتی محتمل است. هر فعالیتی می‌تواند آسیب‌های خاص خود را به دنبال داشته باشد. حتی در بستر امن خانه نشستن هم چندان بی‌ضرر نیست! اما با رعایت ایمنی و استاندارد تجهیزات شهربازی، می‌توان جلوی برخی حوادث شهربازی ‌ها را گرفت. یا با پیش‌بینی بعضی اتفاق‌ها، نظیر قطعی برق در شهربازی‌ها، برای آن چاره‌ای جست. همه موظف به رعایت ایمنی و استاندارد وسایل شهربازی هستند. از گردشگرانِ شهربازی‌ گرفته تا مجموعه‌دارها و تولیدکنندگان تجهیزات شهربازی. برای مثال، بستن کمربند می‌تواند جان آدمی را در سقوط نجات دهد. اما رعایت استاندارد تجهیزات شهربازی دیگر مربوط به گردشگران شهربازی نیست؛ این مسئله به طور کامل به تولیدکننده‌های تجهیزات شهربازی و مالکان شهربازی‌ها برمی‌گردد. آن‌ها هستند که با استانداردسازی تجهیزاتِ شهربازی‌ها، می‌توانند محیطی امن و تفریحاتی جذاب برای گردشگران ایجاد و از حوادث شهربازی ها جلوگیری کنند.

در این مطلب با موردی مواجه شدیم که سازمان استاندارد تجهیزات شهربازی، استفاده از وسیله‌ای را منع کرده بود اما خلاف نظر سازمان، فعالیت آن دستگاه متوقف نشد و ضرر جانی در پی داشت. این ضرر جانی، جدا از بی‌اخلاقی، ضرر اعتباری برای شهربازی‌ مورد نظر در پی خواهد داشت و فعالیت این صنعت را مختل می‌کند.

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *