سرمایه گذاری در صنعت تفریح و سرگرمی

یکی از رسالت‌های صنعت تفریح و سرگرمی در هر جامعه‌ای پر کردن اوقات فراغت مردم است. راه‌های بسیار متفاوتی برای پر کردنِ اوقات فراغت وجود دارد و رویکردهای گوناگونی می‌توان به آن داشت. فعالان این حوزه به شکل‌های دولتی، خصولتی و خصوصی می‌توانند کار کنند. در بعضی جوامع، دولت‌ها حمایت ویژه‌ای از این صنعت کرده‌اند و متعاقب آن، صنعت گردشگری را هم رونق داده‌اند. در جوامع دیگری که دولت‌ها سرمایه‌گذاری درخوری در این زمینه نکرده‌اند، سرمایه‌گذاران خصوصی، آن را به دست گرفته‌اند(یا می‌توانند بگیرند.). مسئله‌ای که برای سرمایه‌گذاری در این حوزه درخور توجه است، برگشت پذیری سرمایه و زود بازده بودن است. در ایران رقابت چندانی در این عرصه وجود ندارد و به راحتی می‌توان در آن به موفقیت قابل توجهی رسید. گروه صنعتی توفان یکی از سرمایه گذاران در صنعت تفریح و سرگرمی است. تجهیز شهربازی های سرپوشیده با استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی تحولی در صنعت تفریح و سرگرمی ایجاد کرده است.

رویکرد صنعت تفریحات و سرگرمی

صنعت تفریح و سرگرمی برای مردم تجربه‌ی فراغت را به همراه می‌آورد. فراغت از کار،‌ فکر، خستگی‌ها، تنش‌ها و… مردم از امکانات این صنعت استفاده می‌کنند تا پس از آن با انرژی مضاعف، بتوانند به فعالیت‌های اجباری و روزمره‌شان برگردند. بنابراین مراکز تفریحی بناست اوقات رهایی‌بخشی را برای مردم رقم بزنند.

فعالیت‌هایی که می‌توان در صنعت تفریح و سرگرمی داشت بسیار گسترده است. این فعالیت‌ها بر اساس «رویکرد» تقسیم‌بندی می‌شوند. برای مثال برخی پارک‌ها،‌ مراکز بازی، شهربازی‌ها و… رویکرد آموزشی دارند، برخی صرفاً تفریحی هستند، برخی با اهداف عقیدتی ایجاد شده‌اند، برخی فضایی برای ورزش و تندرستی در اختیار مردم قرار می‌دهند و… .

۲ رویکرد عمده در این حوزه وجود دارد: ۱) بازی و شادی ۲) آموزشی.

● مراکزی که با هدف پر کردن اوقات فراغت به صرف بازی و شادی، ایجاد شده‌اند، بسیار زیادند. این مراکز متناسب با رده‌های سنی از کودک تا بزرگسال را پوشش می‌دهند. مهم‌ترینِ این مراکز شهربازی‌ها هستند.

● مراکزی که رویکرد آموزشی دارند، عموماً به این صورت است که در خلال تفریح چیزی را به گروهی خاص و یا مردم آموزش دهند. معمولاً شهرداری‌ها و یا مراکز فرهنگی این فضا را پوشش می‌دهند.

برای سرمایه‌گذاری در صنعت تفریح و سرگرمی ابتدا باید مشخص کنید که با چه رویکردی می‌خواهید وارد شوید.

نیاز منطقه به صنعت تفریح و سرگرمی

مراکزی که ذیل صنعت تفریح و سرگرمی در استان‌ها به وجود می‌آیند، با توجه به شرایط اقلیمی، با یکدیگر متفاوت‌اند. عوامل متعددی بر این زمینه تأثیرگذارند. قطعاً تکنولوژی و خلاقیت هم در آن نقش ویژه‌ای دارند. باید دید که هر منطقه چه فقدانی دارد. برای مثال برای سرمایه گذاری در شهری که یک شهربازی روباز بزرگ و پر مخاطب دارد، بهتر است به فکر یک شهربازی سرپوشیده باشید. یا شهرهایی که از فضاهای مدرن و صنعتی بازی اشباع شده‌اند، احتیاج به فضاهایی در دل طبیعت دارند، مانند وجود شهربازی چیتگر در تهران.

اگر شما به فکر پر کردن خلأها باشید، نه تنها رقابتِ آسان‌تری خواهید داشت، که به شهر هم برای گسترش فضاها و تنوع زیستی کمک کرده‌اید.

صنعت تفریحات و سرگرمی

نیازهای ایران در حوزه‌ی صنعت تفریح و سرگرمی

اگر می‌خواهید در زمینه‌ی صنعت تفریح و سرگرمی سرمایه گذاری کنید، حتماً برای شما سوال است که چالش‌های این حوزه در ایران چیست؟ چه نیازهایی  وجود دارد؟ و چگونه می‌توان یک مجموعه‌ی چشم‌گیر و مخاطب‌پسند را ایجاد کرد؟

گروه صنعتی توفان، با بررسی‌ها و تحقیقاتی که در زمینه‌ی صنعت تفریح و سرگرمی در ایران داشته است، به نکاتی رسیده که می‌خواهیم آن را با شما در میان بگذاریم.

۱.به روز بودن

اولین معیاری که برای ایجاد یک مرکز تفریحی باید به آن توجه کنید، به روز بودن است. از طراحی فضا گرفته تا انتخاب تجهیزات. فضاهای مدرن‌تر با تجهیزات به‌روز‌، مخاطبانِ بیشتری را به خود جذب می‌کند.

۲.تنوع امکانات

تنوع امکانات و فضاها هم یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند باعث محبوبیت هر چه سریع‌تر و بیشترِ یک مجموعه‌ی تفریحی شود. برای مثال یک خانواده را در نظر بگیرید که می‌خواهند برای آخر هفته به یک مرکز تفریحی بروند. در این خانواده افراد مختلفی از طیف‌های سنی کودک تا کهن‌سال وجود دارد. قاعدتاً یک مرکز تفریحی که هم قسمت کودک داشته باشد، هم قسمت بزرگسال و هم تفریح‌گاه آرام و راحتی برای کهن‌سالان، انتخاب بهتری برای خانواده‌ها خواهد بود. رستوران، کافی‌شاپ، سینما چند بعدی، برکه‌ی کوچکی برای قایق سواری، گلخانه‌ها و آکواریوم‌ها، گیم سنترها،‌ تجهیزات متنوع شهربازی برای همه‌ی سنین و… اگر در کنار هم قرار بگیرند، می‌توانند یک فضای همه‌پسند را برای همه‌ی سنین ایجاد کنند.

۳.استاندارد و ایمنی

رعایت استانداردها برای حفظ جان مردم، به وقت تفریح، یک امر بسیار ضروری است. سعی کنید این مسئله را صرفاً از بُعدِ قانونیِ آن نگاه نکنید. برای مثال، شاید شما بتوانید نظارت سازمان ملی استاندارد را به نحوی دور بزنید و از یک دستگاه فرسوده همچنان استفاده کنید. اما در نظر داشته باشید که اگر اتفاق ناگواری توسط آن دستگاه برای مردم بیفتد، مرکز شما یا پلمپ خواهد شد و یا برای همیشه بدنام! توجه کنید که حتا اگر بتوانید جلوی پلمپ مرکز تفریحی‌تان را بگیرید، اعتبارِ رفته را نمی‌توانید بازگردانید!

استفاده از تجهیزات دست دوم ممکن است در ابتدا به نظر مقرون به صرفه بیاید، اما در ادامه ممکن است هزینه‌های پیاپی‌ای را برای تعمیرات بتراشد.

رعایت ایمنی و استاندارد در مراکز تفریحی اعتباری را برای آن مرکز به همراه می‌آورد که افراد می‌توانند با خاطر آسوده آن را به دیگران پیشنهاد کنند.

صنعت تفریح و سرگرمی در جوامع گوناگون

خدمات و امکانات صنعت تفریح و سرگرمی، مستقیماً در جهت آرامش و فرح‌بخشی به مردم ایجاد می‌شوند. پر واضح است که کشورهای پیشرفته، بیشتر متوجه اهمیت آن هستند و سرمایه‌ی بیشتری را به این زمینه وارد کرده‌اند. هر جامعه‌ای که سلامت روان در آن اهمیت بیشتری داشته باشد، مراکز تفریحی متنوع‌تری خواهد داشت. از این رو یکی از جاذبه‌های گردشگری کشورهای پیشرفته، مراکز تفریحی‌ای است که ایجاد کرده‌اند. برای مثال شهربازی فراری ورلد یا دنیای فراری در ابوظبی سالانه افراد زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند.

از آن‌جایی که کشورهای در حال توسعه، در زمینه‌ی صنعت تفریح و سرگرمی فعالیت چشم‌گیری نداشته‌اند، سرمایه گذاران به راحتی می‌توانند در این زمینه جذب مخاطب کنند. هرچه دنیا بیشتر به جلو پیش می رود، انسان‌ها استرس‌ بیشتری را در زندگی تجربه می‌کنند. بنابراین نیاز به مراکز تفریحی، رو به افزایش است.

صنعت تفریح و سرگرمی یکی از زمینه‌های پول‌ساز است که امروزه، سرمایه گذاران، در تمام دنیا متوجه ضرورت آن شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *