شبیه سازهای مدرن، تجهیزات ایمن برای شهربازی‌ها

حادثه‌های ناگوار شهربازی‌ها

 

بیشتر حادثه‌هایی که در شهربازی‌ها رخ می‌دهد، توسط دستگاه‌های مرتفع یا سرعتیِ غیر استاندارد است. اما همیشه هم مسئله رعایت استانداردها نیست. گاهی حوادث شهربازی‌ها ناگزیرند و علی‌رغم همه‌ی پیش‌بینی‌ها و رعایت نکات ایمنی، اتفاق می‌افتند. یک اتفاق ناگوار می‌تواند برای همیشه شهربازی را بی‌اعتبار کند یا منجر به پلمپ کل مجموعه شود. با این وجود، باید قید هیجان لذت‌بخش شهربازی ها را زد؟ خیر. با انقلاب الکترونیک و کم شدن تحرک در زندگی روزمره، شهربازی‌ها یکی از مکان‌های تفریحی مهیجی هستند که می‌توانند آدرنالین خون را بالا ببرند و تجربه‌ای پر شور برای آدم به جا بگذارند. پس چطور باید شهربازی ایمن ساخت؟ یا چه شهربازی‌هایی استاندارد هستند؟

شبیه ساز های ایمن و استاندارد

شبیه ساز ها simulator جایگزین خوبی برای تجهیزات پرخطر شهربازی‌ها هستند و جزو وسایل ایمن به شمار می‌روند. خطر ارتفاع و سرعت را ندارند. در صورتی که برق برود هیچ اتفاق ناگواری برای کاربر رخ نمی‌دهد، فقط دستگاه از حرکت می‌ایستد! بنابراین انتخاب مناسبی برای تجربه‌ی هیجان در کنار ایمنی است. برای اکثر گروه‌های سنی از کودکان گرفته تا بزرگسال‌ها و سالمندان (بدون بیماری‌های قلبی عروقی و فشار) هم مناسب است.

 

شبیه سازها، تجهیزات مدرن و خلاق

جدا از مسئله‌ی ایمنی، یک سری از تجهیزات، از نسل‌های پیش تاکنون، همیشه در شهربازی‌ها بوده‌ و تکراری شده‌اند. در حالی که انسانِ تنوع طلبِ امروز، به دنبال تجربیات تازه است. شاید تجربه‌ی بازی چرخ و فلک یا کشتی صبا، دیگر برای نسل بزرگسال تکراری به نظر برسد و جذابیت خود را از دست داده باشد. بنابراین شهربازی‌ها باید به فکر امکانات و تجهیزات جدید، مطابق با سلیقه‌ی مدرنِ انسانِ امروز باشند. شبیه سازها، مطابق با تکنولوژی روز ساخته شده‌اند و از جهت نو و خلاق بودن برای کاربر، جالب هستند.

شبیه ساز ترن هوایی

شبیه ساز ترن هوایی، یک کابین با ظرفیت دو سرنشین دارد. سرنشینان، بعد از بستن کمربند ایمنی، عینک وی‌آر را روی چشمان خود قرار می‌دهند و کابین، مطابق با چرخش‌های درونِ تصویرِ واقعیت مجازی، می‌چرخد. کابین، با قابلیت چرخش در دو محور افقی و عمودی، هیجان یک ترن هوایی واقعی را در بستری امن، برای سرنشین ایجاد می‌کند.

در تصاویر، چند شبیه ساز ترن هوایی ساخت شرکت‌های مختلف را می‌بینید.

شبیه ساز ترن هوایی

شبیه ساز پرواز

امکانات شبیه سازهای پرواز شرکت‌های مختلف، متفاوت است. اما کلیت شبیه ساز پرواز، بازسازی یک نبرد هوایی واقعی و پرماجرا، به واسطه‌ی عینک واقعیت مجازی یا مانیتور است. میزان چرخش در تولیدات شرکت‌های مختلف، متفاوت است. بعضی قابل تنظیم‌اند، بعضی محدود و بعضی در دو محور افقی و عمودی چرخش کامل دارند.

در تصاویر، چند شبیه ساز پرواز، ساخت شرکت‌های مختلف را می‌بینید.

بازی شبیه سازی

مینی‌فان، یک شبیه ساز ویژه

دستگاه شبیه ساز مینی‌فان، تک‌نفره است و قابلیت پشتیبانی از بازی‌های ماشین‌سواری، پرواز و سفینه‌ی فضایی را دارد. مینی‌فان، یک دستگاه کوچک و مقرون به صرفه است که حرکت‌های درون دوربینِ واقعیت مجازی را شبیه سازی می‌کند. کفه‌ی دایره‌ای شکلی که کاربر درون آن می‌نشیند، قابلیت چرخشی دارد؛ بنابراین حرکت مینی‌فان، دَوَرانی است. این دستگاه برای استفاده‌ی خانگی و گیم‌کلاب، طراحی و تولید شده است.

شبیه ساز رانندگی

شبیه ساز دوچرخه‌سواری

شبیه ساز دوچرخه سواری، یک دستگاه مقرون‌به‌صرفه است که برای استفاده‌ی خانگی و باشگاهی، طراحی و تولید شده اما در شهربازی‌های سرپوشیده هم می‌تواند مورد استقبال واقع شود. بعضی‌ها به دوچرخه‌سواری علاقه‌ی بسیاری دارند اما یا از صدمات آن در فضای باز می‌ترسند و یا بلد نیستند. شبیه ساز دوچرخه‌سواری برای همه‌ی افراد مناسب است، اما مشکل این دسته از علاقه‌مندان را برطرف می‌کند. همچنین برای دوچرخه‌سوارانی که در فصل پاییز و زمستان، خانه‌نشین می‌شوند هم کارایی دارد.

شبیه ساز دوچرخه‌سواری با قابلیت واقعیت مجازی، طبیعت را به فضای بسته می‌آورد و باعث می‌شود ورزش کردن لذت بیشتری داشته باشد. وقتی از ورزش لذت بیشتری ببریم، آن‌وقت به برنامه‌ی روتین ورزشی خود با رغبت پایبند خواهیم بود.

 

مواردی که ذکر شد شبیه سازهای پرطرفدار هستند. شبیه سازهای دیگری هم در بازار وجود دارد که می‌توان از آن‌ها نام برد، مانند: شبیه ساز رانندگی،‌ شبیه ساز تیراندازی، شبیه‌ساز اسب‌سواری، شبیه ساز اسکی و…


شبیه ساز دوچرخه سواری

وسایل شهربازی گروه صنعتی توفان

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *