تجهیزات شهربازی روباز

تجهیزات شهربازی روباز

وسایل شهربازی روباز

شهربازی‌های روباز مجهز به مجموعه‌ای از تجهیزات مکانیکی و برقی مانند چرخ و فلک، تاب، کشتی صبا، اتاق وحشت و… برای سرگرم کردن کودکان و بزرگسالان هستند. در شهربازی‌ها امکانات تفریحی‌ بیشتری نسبت به پارک‌های ساده و یا فضاهای سبزِ داخل شهر فراهم است. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های بارز شهربازی‌های سر پوشیده و روباز، این است که اغلب در مکان‌های سرپوشیده تعداد زیادی ماشین‌های الکترونیکی و بازی‌های رایانه‌ای وجود دارد. اما شهربازی‌های روباز، معمولاً تجهیزات بزرگ‌تر و مکانیکی دارند. در ادامه بعضی از تجهیزات شهربازی روباز را معرفی می‌کنیم.

انواع تجهیزات شهربازی روباز

تجهیزات شهربازی روباز طبقه‌بندی‌های متفاوتی دارد. شهربازی‌ها برای سرگرم کردن افراد در رده‌های سنی مختلف از تجهیزات مکانیکی و برقی استفاده می‌کنند. در برخی از شهربازی‌ها لوازم ورزشی وجود دارد که عموماً در دو نوع سبک و سنگین، متناسب با آمادگیِ افرادِ مختلف چیدمان شده‌اند. تعداد زیادی از تجهیزات سبک شهربازی برای کودکان 3 یا 4 سال طراحی شده است. به عنوان مثال، ماشین‌های برقی، تاب، یوروبانجی، دستگاه کشتی صبا یا دستگاه‌های شارژی مانند موتور و ماشین های شارژی و … برای کودکان و نوجوانان مناسب هستند.

تجهیزات شهربازی روباز

تجهیزات مکانیکی شهربازی ها

وقتی در مورد شهربازی‌های روباز حرف می‌زنیم، اولین چیزی که به ذهن‌تان خطور می‌کند چیست؟ بی‌شک چرخ و فلک بزرگ و ترن هوایی که در یک محوطه‌ی بزرگ در کنار هم قرار گرفته‌اند. نور و رنگ‌های تجهیزات شهربازی در آسمانِ شب، چشمان هر بیننده‌‌ای را به خود خیره می‌کند. معمولا، در میان تجهیزات شهربازی‌ روباز، وسایل سنگین و فوق سنگین وجود دارد که برخی از آن‌ها بسیار خطرناک به نظر می‌رسند. طراحی و ساخت وسایل بازی برای شهربازی‌های روباز به صورتی است که تمامی فضا مورد استفاده قرار گیرد و هیچ قسمتی از آن به هدر نرود. به بیان دیگر، اگر بخواهیم به طور دقیق به دستگاه‌های شهربازی اشاره کنیم، باید گفت ماشین‌های مکانیکی معمولا به دستگاه‌هایی گفته می‌شود که سازوکارِ الکترونیکی کمتری دارد و برای ساخت و طراحی آن‌ها از موتور‌های مکانیکی استفاده شده است. برای مثال، تاب کودک، ماشین برقی، قطار کودک، آفتاب مهتاب و سرسره آبی را می‌توان نام برد. این نوع ماشین‌ها ریسک و هیجان بالاتری نسبت به ماشین‌های برقی دارند و مطمئنا به کنترل و بازرسی بیشتری هم نیاز دارند.

دستگاه‌های ویدئویی شهربازی ها

دستگاه‌های گیمی جزو تجهیزات شهربازی روباز محسوب نمی‌شوند اما می‌توان با تعبیه‌ی یک اتاق یا قراردادن سرپوش، بخشی از فضای شهربازی روباز را به آن اختصاص داد. دستگاه‌های گیمی در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی به خصوص در بین نوجوانان کسب کرده‌اند. این دستگاه‌ها معمولا ماشین‌های گیمی هستند که به صورت فردی و یا گروهی کار می‌کنند. در شهربازی‌ها تعداد خیلی زیادی ماشین‌های الکترونیکی و گیمی وجود دارد که در ابعاد و اشکال هیجان‌‌انگیزی طراحی شده‌اند و تنوع بالایی دارند. از مهم‌ترین تجهیزات شهربازی الکترونیکی می‌توان به دستگاه‌های شبیه‌ساز، واقعیت مجازی و اتاق‌های لیزر اشاره کرد.

دستگاه‌های تیکتی(بلیتی) شهربازی ها

دستگاه‌های تیکتی هم مانند دستگاه‌های گیمی جزو تجهیزات شهربازی روباز محسوب نمی‌شوند، اما با وجود سرپوش و اتاقک می‌توانند در شهربازی‌های روباز هم قرار بگیرند. این دستگاه‌ها به مخاطبان خود تیکت می‌دهند و افراد با مراجعه به باجه، جایزه دریافت می‌کنند. برای مثال، گیم Dino عکس‌العمل دست و مغز افراد را می‌سنجد. هر چه عملکرد دست و مغز افراد بهتر باشد، می‌تواند تیکت‌های بیشتری را دریافت کند و در نتیجه جوایز بیشتری را ببرد. کاربر با حرکت دادن اهرم و یا چنگک دستگاه مورد نظر، جایزه را انتخاب می‌کند و با مراجعه به باجه‌ی جایزه‌ها، آن را دریافت می‌کند.‌‌

تجهیزات شهربازی روباز

هیجان‌ تجهیزات شهربازی روباز

تأثیری که بعضی از تجهیزات شهربازی روباز در شما ایجاد می‌کند، می‌تواند ضربان قلب را به شدید‌ترین میزان خود برساند و دست و پا را به لرزه در‌آورد! در بعضی مواقع، استفاده از این تجهیزات وحشتی ایجاد می‌کند که ممکن است تا مدت‌ها آرامش را سلب کند. تأثیری که شاید فقط یک مشاور یا روانشناس بتواند از ذهن شما بیرون آورد!

به عنوان مثال، می‌توان به برج وحشت استرالیا اشاره کرد. برج وحشت یک قطار است که تا ارتفاع 129 متری(برابر با یک ساختمان 38 طبقه‌ای) بالا می‌رود. هنگامی‌که سوار این وسیله می‌شوید به آرامی تا ارتفاع 129 متری بالا می‌روید که ممکن است در ابتدا هیجان‌انگیز به نظر نرسد، ولی در انتهای بلندی با سرعت 160 کیلومتر بر ساعت سقوط خواهید کرد. برای ساخت این وسیله تقریبا 16 میلیون دلار هزینه شده است.

جدیدترین تجهیزات شهربازی

گروه صنعتی توفان، تولید کننده‌ی تجهیزات شهربازی با تکنولوژی واقعیت مجازی(VR) است. تجهیزات شهربازی توفان در هر دو نوع شهربازی روباز و سرپوشیده قابل استفاده هستند. انواع وسایل شهربازی توفان را می‌توانید از طریق این لینک مشاهده کنید.

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط