احداث شهربازی، مهم‌ترین نکات

احداث شهربازی

نکاتی درباره‌ی احداث شهربازی

احداث شهربازی کار راحتی نیست اما بسیار پر سود است. برای آن که بتوانید یک شهربازی راه‌اندازی کنید نیاز دارید نکاتی را از پیش بدانید. شهربازی‌ یکی از مفرح‌ترین مکان‌هایی است که در همه‌ی سنین طرفدار دارد. سرمایه‌گذاری در شهربازی  یکی از راه‌های سریع بازگشت سرمایه در صنعت تفریح و سرگرمی است. اما احداث یک شهربازی خوب نیازمند وجود کارشناسانی است که این حیطه را بشناسند و با استراتژی‌های بازار آن آشنا باشند. در این مطلب چند قدم اساسی را برای راه‌اندازی شهربازی به شما معرفی می‌کنیم. گروه صنعتی توفان تولید کننده تجهیزات شهربازی است و وسایل و تجهیزات شهربازی را با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تولید می‌کند.

۱. شناخت منطقه‌ی جغرافیایی برای احداث شهربازی

برای آن که بدانید چه نوع شهربازی‌ای می‌توانید احداث کنید، لازم است که ابتدا منطقه‌ی جغرافیایی موردنظرتان را بشناسید. باید مشخص کنید که در کدام شهر و کدام منطقه‌ی آن می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید. احداث شهربازی در یک شهرستان کوچک با دایره‌ی مخاطبانِ محلی، اقتضای متفاوتی از راه‌اندازی شهربازی در یک منطقه‌ی بزرگ گردشگری دارد.

  •  در یک منطقه‌ي کوچک، به دستگاه‌های کوچک‌تر و کم‌هزینه‌تری نیاز دارید و رقابت شما با اماکن تفریحیِ دیگر چندان سنگین نیست. برای یک شهربازی کوچکِ محلی باید به بازگشت سریع سرمایه فکر کنید؛ به همین خاطر سراغ دستگاه‌های ارزان قیمت بروید. همین‌طور اگر می‌خواهید در یک منطقه‌ی شلوغ توریستی شهربازی احداث کنید، باید دستگاه‌های پرطرفدار و جدید را شناسایی کنید و هزینه‌ی بیشتری برای خرید تجهیزات شهربازی در نظر بگیرید.
  •  اقلیم آب و هوایی منطقه‌ي جغرافیایی مورد نظر چگونه است؟ اگر به فکر احداث شهربازی در یک شهر سردسیر هستید، شهربازی سرپوشیده گزینه‌ی بهتری از شهربازی روباز است.
  • سیستم ایام و ذهاب به منطقه‌ی مورد نظر چگونه است؟ سراغ مناطقی بروید که اکثر مردم قادر به رفت و آمد باشند.
  • منطقه‌ی مورد نظر مسکونی است، بازاری است، ورزشی است و یا…؟ به معایب و مزایای بافت منطقه‌ي مورد نظر از پیش فکر کنید.
احداث شهربازی
احداث شهربازی

۲. انتخاب نوع پارک و شهربازی

باید انتخاب کنید که در چه نوع پارکی می‌خواهید شهربازی را راه‌اندازی کنید. شاید هم شهربازی را در زمین مستقلی احداث کنید. این مسئله کاملاً بستگی به استراتژی اقتصادی شما دارد. اما لازم است انواع شهربازی را بشناسید.

شهربازی ماجراجویانه

در این دست شهربازی‌ها همه چیز در خدمت هیجان و بالا بردن آدرنالین است. تجهیزات مهیج شهربازی(سرسرهای مرتفع و پر پیچ و خم، ترن هوایی، سقوط آزاد، کشتی صبا و…)، بازی‌های معمایی و بازی‌هایی که مردم را به شور و جنبش وا دارد، برای شهربازی ماجراجویانه مناسب هستند.

شهربازی علمی

شهربازی‌هایی هستند که سرگرمی‌های علمی در آن وجود دارد. بازی‌هایی که در آن اکتشاف، سیاحت، رباتیک، علم و تخیل و… محوریت دارد.

شهربازی بین‌المللی

شهربازی‌هایی با جاذبه‌های بین‌المللی که از کشورهای مختلف جاذبه‌های متفاوتی دارد.

شهربازی‌ طبیعت

جاذبه‌های متفاوتی از طبیعت را باید در این شهربازی ایجاد کنید. حیوانات، پرندگان، گل‌ها و… از اقلیم‌های متفاوت، فضای این شهربازی را شکل می‌دهند.

شهربازی تخیلی

این شهربازی‌ها بر اساس داستان‌های تخیلی، جادویی، افسانه‌ای و… شکل می‌گیرند. از تجهیزات شهربازی تخیلی می‌توان به ماکت شخصیت‌های کارتونی، قلعه‌ها، ماز و… اشاره کرد.

شهربازی تاریخ و فرهنگ

در این شهربازی داستان‌های تاریخی و ماجراهای فرهنگی محوریت دارد. وجود بقایای تاریخی، ماکت‌های ابنیه، آموزش‌های فرهنگی و… جاذبه‌های شهربازی تاریخ و فرهنگ هستند.

شهربازی نمایشی

این دسته از شهربازی‌ها تجهیزات بازی کمتری دارند و به جای آن با سیرک‌های بزرگ، نمایش‌های شادی‌آور، نقالی، موسیقی و… مردم را سرگرم می‌کنند. برای احداث شهربازی نمایشی شما به گروه حرفه‌ای شعبده‌باز، شومَن و نمایش‌گر احتیاج دارید؛ افرادی که برای سیرک و نمایش‌گری تربیت شده باشند.

احداث شهربازی
احداث شهربازی

دو نکته‌ی مهم برای راه‌اندازی شهربازی

بررسی خلأهای منطقه‌ی مورد نظرتان: شهری که می‌خواهید در آن شهربازی احداث کنید به چه نوع شهربازی‌ای نیاز دارد؟ ممکن است یک شهر بزرگ‌ترین شهربازی ماجراجویانه‌ی کشور را داشته باشد و شما فکر کنید با وجود چنین رقیبی دیگر نمی‌توان در آن شهر شهربازی احداث کرد. اما شما می‌توانید نوع دیگری از شهربازی را انتخاب کنید و برای آن تبلیغات ویژه‌ای بکنید. 

تعداد مراجعه‌کنندگان در سال نخست راه‌اندازی شهربازی تأثیر ویژه‌ای در راه شما دارد. هرچه تعداد مشتری‌های سال اول بیشتر باشد.

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *