سرمایه گذاری در  شهربازی را از کجا شروع کنیم؟

سرمایه گذاری در شهربازی و انتخاب سرمایه‌گذارِ مناسب، یکی از چالش‌های اساسی‌ای است که برای احداث شهربازی با آن روبرو هستید. شهربازی‌ها ساز و کار متفاوتی از بیزینس‌های دیگر دارند. می‌توان گفت همان‌قدر که متفاوت هستند، سودآورند. شما به عنوان فردی که تصمیم به احداث شهربازی دارد، در ابتدا باید تکلیف‌تان را با مقدمات و کلیات کار روشن کنید، سپس سراغ انتخاب سرمایه‌گذار بروید. در این مطلب به فوت و فن انتخاب سرمایه گذاری در شهربازی و انتخاب سرمایه گذار در زمینه‌ی شهربازی می‌پردازیم.

 

قانع کردن سرمایه گذار برای سرمایه گذاری در شهربازی

خودتان را جای سرمایه‌گذار بگذارید؛ چرا باید با پیشنهاد شما موافقت کند؟ وقتی این پرسش را برای خودتان مطرح کنید، آن‌وقت می‌توانید دلایل روشن و قانع کننده را پیدا کنید. آگاهی از صنعت تفریح و سرگرمی و اشراف شما به بازار آن، اعتماد سرمایه گذار را برای احداث شهربازی جلب می‌کند. و برعکس آن هم صادق است؛ اگر شما از ساز و کار شهربازی ها بی‌خبر باشید، سرمایه‌گذار به شما اعتماد نخواهد کرد. توجه داشته باشید که موفقیت شما در یک مقوله، به معنای موفقیت‌تان در تمام زمینه‌ها نیست. لازم است تمام داده‌های موجود در این زمینه را آنالیز کنید و آگاه بودن خود را درباره‌ی احداث شهربازی به سرمایه‌گذار اثبات کنید.

 

نوشتن Business Plan برای سرمایه گذاری در شهربازی

همان‌طور که گفتیم شما باید نظر سرمایه‌گذار را جلب کنید. از قدرت کلام و توانایی قانع کردن شفاهی که بگذریم، بهترین و حرفه‌ای‌ترین راهِ جلب نظر سرمایه‌گذار، ارائه‌ی طرح بیزینسی است. در این روش شما تمام داده‌های موجود در این زمینه را بررسی کرده‌اید و به مسیر پیشِ رو و چشم‌اندازتان در احداث شهربازی رسیده‌اید. در دیدار با سرمایه‌گذار، این برنامه را به او ارائه دهید. چنین کاری به او ثابت می‌کند که شما امورات‌تان را بر اساس برنامه پیش می‌برید؛ بنابراین اعتماد او برای سرمایه گذاری در شهربازی جلب می‌شود.

 

چگونه Business plan را آماده کنیم؟

-ارائه‌ی ماکت شهربازی

در ارائه‌ی ماکت شهربازی چند موضوع روشن می‌شود:

نوع شهربازی

اولین چیزی که باید تکلیف‌ آن را مشخص کنید، نوع شهربازی است. می‌دانیم که شهربازی‌ها انواع دارند. استقبالی که از هر کدامِ آن‌ها می‌شود، وابسته به منطقه‌ی جغرافیایی‌ای است که شهربازی در آن راه‌اندازی می‌شود. مثلاً پیش‌بینی‌های که شما از مشتریان شهربازی نمایشی، شهربازی ماجراجویانه، شهربازی علمی و… می‌توانید به دست بیاورید، با یکدیگر متفاوت است. اولین چیزی که در ساخت ماکت شهربازی تکلیف آن روشن می‌شود، نوع شهربازی است. همچنین شهربازی های روباز و شهربازی های سرپوشیده ، بازار کاملاً متفاوتی از یکدیگر دارند. بنابراین میزان سوددهی سرمایه گذاری در شهربازی وابسته به نوع آن است.

تجهیزات شهربازی

بعد از آن که نوع شهربازی مشخص شد، شما باید لیست وسایل شهربازی را تنظیم کنید. برای این کار نیازمند آن هستید که انواع تجهیزات شهربازی، شرکت‌های تجهیز کننده‌ی شهربازی، سازنده‌ های وسایل شهربازی و… را بشناسید. آن‌ها لیست وسایل شهربازی را در اختیار شما قرار می‌دهند تا بتوانید متناسب با نوع شهربازی وسایل آن را انتخاب کنید. ممکن است اطلاعات شما در زمینه‌ی وسایل شهربازی و تجهیز کننده‌ های شهربازی به روز نباشد. مشاوره برای احداث شهربازی، حتماً برای شما راهگشا خواهد بود.

 

-آنالیز بازار و ارائه‌ی پیشنهادات مستند بر اساس رقبا

شناخت شما از بازارِ شهربازی‌ ها به واسطه‌ی تحلیل رقبایتان به دست می‌آید. شما نیازمند آن هستید که بازار شهربازی‌ها را آنالیز کنید تا بتوانید پیشنهادات مستندی به سرمایه گذار برای سرمایه گذاری در شهربازی ارائه دهید. شهربازی های سرپوشیده و شهربازی های روباز را در جغرافیای مورد نظر بررسی کنید و میانگین مشتری‌های آن را به دست بیاورید.

 

یک نکته‌ی مهم

شاید شما قصد نوآوری دارید و در منطقه‌ی مورد نظرتان مکانی شبیه به شهربازی مورد نظر شما وجود نداشته باشد. در این صورت شما شیوه‌ی دیگری برای آنالیز بازار باید در نظر بگیرید. شما قصد دارید خلأ شهربازی را در یک منطقه پر کنید؛ پس به عنوان پیشتاز در زمینه‌ی احداث شهربازی ، رقبای کم‌تری دارید. بهتر است بر اساس میزان سوددهی سرمایه‌تان، به فکر تجهیز شهربازی باشید. اگر شما قصد نوآوری دارید، برای مثال می‌خواهید یک شهربازی مدرنِ بی‌رقیب احداث کنید و در این زمینه بی‌تجربه هستید، ترجیحاً برای سرمایه گذاری در شهربازی سراغ سرمایه‌گذاری بروید که در حوزه‌ی تفریح و سرگرمی، سابقه داشته باشد. همچنین از مشاوران متخصص در زمینه‌ی احداث شهربازی بی‌بهره نمانید.

 

نتیجه‌گیری کلی

نتیجه‌گیری کلی درباره‌ی سرمایه گذاری در شهربازی ، ممکن نیست وحاصل شدنِ نتیجه نیازمند پرداختن به جزئیات است. مشاوره گرفتن از متخصصان حوزه‌ی تفریح و سرگرمی یک ضرورت است. مشاورانی که نیاز روز بازار را بشناسند و بتوانند چشم‌اندازِ بیزینس‌تان را برای شما ترسیم کنند. گروه صنعتی توفان، به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان و تجهیز کننده ی شهربازی، با گرد آوردن متخصصان مجرب از حیطه‌های مختلف صنعت و بازرگانی، آماده‌ی ارائه‌ی مشاوره به شما جهت احداث شهربازی و سرمایه گذاری در شهربازی است.