ترن هوایی یکی از مهیج‌ترین وسایل شهربازی است که بسیاری از مردم برای تجربه‌ی آن روانه‌ی شهربازی می‌شوند. ترن هوایی با تجربه‌ی همزمانِ سرعت و ارتفاع، هم هیجان‌انگیز است و هم خطرناک! بیایید سریع ترین ترن هوایی جهان را بشناسیم. در این مطلب به رکوردهای ترن هوایی می‌پردازیم، بدون آن که از حوادث مرگبارش بگوییم!

 

رد فورس، شهربازی پورت‌ادونتورا

رد فورس سریع‌ترین و مرتفع‌ترین ترن هوایی اروپاست که در فراری لند قرار دارد. فراری لند کجاست؟ در شهربازی پورت‌ادونتورای ایالت کاتالونیای اسپانیا. یک ترن هوایی را که به اندازه‌ی ماشین‌های فراری سریع و چشم‌نواز باشد، تصور کنید؛ تازه آن هم در یک مسیر عمودی! این همان ترن هوایی رد فورس است. ۸۸۰ متر طول این ترن هوایی است و ۱۱۲ متر ارتفاع دارد. و اما سرعت رد فورس… ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت در ۵ ثانیه!

سریع ترین ترن هوایی دنیا

فرمولا روسا، سریع ترین ترن هوایی

این هم یک ترن هوایی دیگر با نشانِ فراری! فکر کنم همین که بدانید ترن هوایی فرمولا روسا را دو تن از قهرمانان فرمول ۱ دنیا افتتاح کرده‌اند، کافی است! فرمولا روسا سریع‌ترین ترن هوایی دنیاست که در شهربازی فراری ورلد ابوظبی واقع شده. مسیر طولانی و پر پیچ و خمِ ریل را که ببینید حساب کار دست‌تان می‌آید! اما فرمولا روسا از آن‌چه که فکرش را می‌کردید هم مهیج‌تر است؛ چرا که همه‌ی آن مسیر را باید تنها در ۹۰ ثانیه طی کنید. عجیب نیست که بعد از پیاده شدن از فرمولا روسا، احساس گلو درد کنید؛ چون شما ۹۰ ثانیه را در مسیر باد، یک‌نفس جیغ کشیده‌اید!

لویاتان، سرزمین عجایب کانادا

برویم سراغ رتبه‌ی هفتمِ سریع ترین ترن هوایی دنیا، ترن هوایی لویاتان. ترن هوایی لویاتان در ارتفاع ۹۳ متری، یک شیب ۸۰ درجه‌ای را با سرعت ۱۴۸ کیلومتر بر ساعت طی می‌کند. فکرش هم دلهره‌آور است! سرزمین عجایب کانادا بخش‌های مختلفی برای سنین مختلف دارد. ترن هوایی لویاتان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مهیج‌ترین ترن هوایی های دنیا، مناسب بزرگسالان است.

 

لویاتان

سریع ترین ترن هوایی

میلنیوم فورس

مسیر ترن هوایی میلنیوم فورس، یک مسیر معمولی نیست. سرنشینان ترن هوایی میلنیوم فورس ارتفاع و سرعت را در تونل‌ها و بر فراز تپه‌ها تجربه می‌کنند! شهربازی سدارپوینت در اوهایو آمریکا واقع شده است. ترن هوایی میلنیوم فورس در سال ۲۰۰۰ افتتاح شد. آن زمان مرتفع ترین و سریع ترین ترن هوایی به شمار می‌رفت و امروز یکی از ۱۰ رتبه‌ی اول است. این تجهیز مسیر طولانی‌ای دارد؛ ۲۰۱۰ متر! سرعتش هم به ۱۵۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد، آن هم در یک زاویه‌ی ۸۰ درجه‌ای!

سریع ترین ترن هوایی

بزرگ ترین ترن هوایی

دراگون استیل

شما هم به این فکر کردید که چرا نام یک ترن هوایی باید دراگون باشد؟! به غیر از این که این تجهیز یک ترن هوایی غول پیکر است، در سال اژدها(۲۰۰۰) ساخته شده و به همین دلیل نام دراگون استیل را برای آن انتخاب کردند. اما در کدام کشور؟ اژدها در فرهنگ چین و ژاپن دارای قدرت اساطیری است و این شهربازی در ناگاشیما اسپا ژاپن واقع شده است. به هر حال سوار اژدها شدن می‌تواند یکی از مهیج‌ترین امکانات یک شهربازی باشد! این اژدهای عظیم الجثه ۹۲ متر ارتفاع دارد و با سرعت ۱۵۳ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند. گرچه سریع‌ترین ترن هوایی نیست اما با ۲۴۷۹ متر مسیر ریلیِ پر پیچ و خم، بزر‌گ‌ترین ترن هوایی دنیاست.

ترن هوایی دراگون استیل

سریع ترین ترن هوایی