هر ساله جمعیت زیادی از مسلمانان جهان در ماه‌های محرم و صفر راهی شهر کربلا می‌شوند. با توجه به ناامنی‌های احتمالی شهر کربلا و دشواری‌های سفر برای بعضی اقشار، قابلیت وی‌آر / VR پیشنهاد مناسبی برای مشتاقان زیارت کربلا دارد. واقعیت مجازی کربلا این امکان را فراهم کرده است! با کمک یک عینک واقعیت مجازی، حرم کربلا را زیارت کنید! به غیر از قسمت زیارت صحن و ضریح، بخشی از واقعه‌ی کربلا هم مانند فیلم، قابل مشاهده است.

 

قسمت‌های واقعیت مجازی کربلا

وی آر کربلا دو بخش دارد. یک بخش آن ضریح و صحن است که با مجهز بودن به عینک واقعیت مجازی می‌توانید خود را در حرم کربلا تصور کنید. و بخش دیگر داستان واقعه‌ی کربلاست. در حال حاضر چند بخش از واقعه‌ی کربلا ساخته شده است: نماز خواندن حضرت امام حسین(ع)، شهادت حضرت ابالفضل(ع)، مویه‌ی زنان و…

واقعیت مجازی کربلا

ضریح در وی آر کربلا

شخصیت‌های بازسازی شده در واقعیت مجازی کربلا

از جمله شخصیت‌هایی که در جبهه‌ی اولیاء پرداخت شده‌اند می‌توان به حضرت امام حسین، حضرت ابالفضل، حضرت زینب، حضرت علی‌اکبر و حضرت سکینه اشاره کرد. از شخصیت‌های جبهه‌ی اشقیا هم شمرابن‌ذلجوشن و عمرابن زیاد بازسازی شده‌اند. قسمت‌هایی که تا کنون در فیلم VR کربلا، ساخته شده است با حضور این شخصیت‌هاست.

واقعیت مجازی

واقعیت مجازی کربلا

تیم ساخت

دفتر اصلی تیم VR کربلا در کپنهاگ دانمارک واقع شده است. اعضای تیم وی آر کربلا متشکل از ۴۵ نفر از ۱۴ کشور دنیاست که می‌توان به کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا، ایران و… اشاره کرد. ۲۵ نفر از اعضای این تیم در بخش توسعه و اجرای VR کربلا فعالیت می‌کنند. دفتری هم در ایران تاسیس شده و دو هنرمند ایرانی به نام‌های «محمد دانیال عطوفتی» و «حامد نادرمنش» در تیم ایران هستند. وی آر کربلا از سال ۲۰۱۷ تا کنون ایجاد شده و قابلیت توسعه‌ی بسیاری دارد. فرهنگسرای فناوری اطلاعات، طی دو دوره، فیلم‌های ساخته شده را اکران کرده است.

 

موشن کپچر

یکی از روش‌های ساخت انیمیشن Motion captureاست. در این روش از بازیگران زنده استفاده می‌شود؛ سپس با کمک نرم‌افزار ویرایش می‌شود و به شخصیت‌های ۳ بعدی تغییر می‌کند. روش موشن کپچر، باورپذیری انیمیشن را برای مخاطب بالا می‌برد. به همین جهت تماشای واقعیت مجازی به صورت موشن کپچر، به بیننده این احساس را می‌دهد که واقعاً در واقعه‌ی کربلا حضور دارد. فضای ساخت انیمیشن ۱۶ کیلومتر مربع است که شامل کربلا و نهر علقمه می‌شود. بیننده حتا می‌تواند در محیطِ خود راه برود و حس کند که در صحرای کربلاست.

راه‌های دسترسی

با خرید عینک واقعیت مجازی و دارا بودن یک دستگاه گوشی که بتواند این برنامه را اجرا کند، می‌توانید واقعیت مجازی کربلا را مشاهده کنید. بعضی سایت‌ها قسمت‌هایی از این فیلم را بارگذاری کرده‌اند که می‌توانید آن‌ها را برای نمونه مشاهده کنید.