تا به حال فکر کرده‌اید که نهایت هیجان در یک شهربازی تا کجاست؟ و مهیج‌ترین شهربازی‌های دنیا از چه تجهیزاتی استفاده می‌کنند؟ مهیج‌ترین شهربازی‌های دنیا ریسک‌پذیرترین شهربازی‌ها هستند. آن‌ها هم محبوب‌اند و هم حادثه‌خیز!

شهربازی سیکس فلگز تگزاس

شهربازی سیکس فلگز (Six Flagz) در تگزاس یکی از قدیمی‌ترین و مهیج‌ترین شهربازی‌های دنیا است که قدمت آن به صد سال می‌رسد. وایلد وان، ترن هوایی چوبی شهربازی سیکس فلگز به عنوان یکی از پرسرعت‌ترین(۸۵ کیلومتر بر ساعت) و مرتفع‌ترین(۳۰ متر) ترن‌هوایی‌ها شناخته می‌شود. وایلدوان یک ترن هوایی بسیار پرپیچ و خم و بلند است که برای تماشای تمام آن، باید چند دور سر بچرخانید! سوار این ترن هوایی شدن خودش یک سفر پرماجراست! همچنین دستگاه سقوط آزاد این شهربازی با ۹۱۴ متر ارتفاع یکی از مرتفع‌ترین دستگاه‌های سقوط آزاد است. بی‌شک تجربه‌ی ارتفاع نزدیک به هزار متر یکی از دلهره‌آورترین تجربه‌های هیجان در شهربازی‌هاست! این شهربازی بخشی ویژه‌ي کودکان دارد و برنامه‌های زنده هم در آن اجرا می‌شود. اجرای برنامه‌های زنده در شهربازی‌ها یکی از ایده‌هایی است که هیجان را برای گردشگران دو چندان می‌کند.

 

شهربازی اَکشِن امریکا

شهربازی اکشن (Action) هیجان‌انگیزترین و ترسناک‌ترین وسایل شهربازی را دارد! و از اتفاق شهربازی بدسابقه و پرونده‌داری است. شهرت شهربازی اکشن آمریکا به دلیل وجود یک سرسره‌ی آبی خطرناک به نام «کنن بال لوپ» است که حادثه‌های ناگوار بسیاری به جا گذاشته. به همین دلیل امروزه دیگر فعالیت این تجهیز متوقف شده است. می‌بینید که یک تجهیز غیراستاندارد می‌تواند برای همیشه کل شهربازی را بی‌اعتبار کند! اما به هر حال این شهربازی همچنان جزو مهیج‌ترین شهربازی‌های دنیا شناخته می‌شود.

شهربازی فراری ورلد ابوظبی

شهربازی دنیای فراری یا Ferrari World در ابوظبی امارات واقع شده است. این شهربازی از تم و لوگوی فراری در ساختمان و وسایل شهربازی استفاده کرده و به همین دلیل برای بسیاری که عاشق این برند هستند، جذابیت دارد. غرق شدن در دنیای قرمز رنگ و سطح‌های براقِ صیقلی، تجربه‌ی ویژه‌ای برای ماشین‌بازهاست! و البته با پرداخت هزینه‌ی قابل توجهی، می‌توانید یک ماشین فراری کرایه کنید و در محوطه‌ی شهربازی از این تجربه‌ لذت ببرید. بزرگ‌ترین لوگوی شرکت فراری روی سقف این شهربازی دیده می‌شود. شهربازی فراری ورد، دو امتیاز ویژه دارد:

۱. با ۲۰۰۰۰۰ متر مساحت، بزرگ‌ترین شهربازی سرپوشیده‌ی دنیاست.

۲. سریع‌ترین ترن هوایی دنیا به نام «فرمول روسی» با سرعت ۲۴۰ کیلومتر در ساعت متعلق به شهربازی فراری ورد است.

و اما جالب است که بدانید ورودی شهربازی فراری ورد بر اساس قد شما تعیین می‌شود! در مجموع این شهربازی، یکی از مهیج‌ترین شهربازی‌های دنیا است.

شهربازی فرای ورلد

مهیج‌ترین شهربازی‌های دنیا

شهربازی فان پارک کاتماندو نپال

شهربازی فان پارک کاتماندو (Kathmandu) در کاتماندو، پایتخت نپال قرار دارد. این شهربازی به دلیل وجود یکی از دلهره‌آورترین چرخ و فلک‌ها شهرت دارد. چرخ و فلک فان پارک با سرعت سرسام‌آوری می‌چرخد و کابین‌هایش را تکان می‌دهد؛ طوری که سرنشینان حس می‌کنند در کابین ناامنی نشسته‌اند. البته این چرخ‌وفلک تا به حال سابقه‌ی ایجاد مصدومیت هم داشته است و احساس ناامنی در آن چندان هم بی‌راه نیست! با این حال کسانی هستند که حاضرند برای تجربه‌ی هیجان ویژه‌ی چرخ و فلک فان‌پارک ریسک کنند و راهی شهربازی کاتماندو به عنوان یکی از مهیج‌ترین شهربازی‌های دنیا شوند.

شهربازی مهیج دنیا

بهترین شهربازی‌های دنیا

شهربازی پارک اِکسپولند در اوساکای ژاپن

ژاپن به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه‌ی تکنولوژی، شهربازی‌های بسیار مهیج و عجیب و غریبی دارد. شهربازی پارک اکسپولند  (expoland) یکی از معروف‌ترین شهربازی‌های ژاپن است که البته امروزه دیگر آن اعتبار سابق را ندارد. یکی از پرطرفدارترین وسایل شهربازی اکسپولند، ترن هوایی است. دستگاهی که به عنوان یکی از بلندترین و پرسرعت‌ترین(۷۵ کیلومتر بر ساعت) وسایل شهربازی در دنیا شناخته می‌شود. اما یکی از ناگوارترین حادثه‌های شهربازی را رقم می‌زند! شهربازی اکسپولند برای ۴۰ سال بی‌رقیب بود. مجموعه‌ای متشکل از ۴۰ تجهیز متنوع، چندین فروشگاه و رستوران و… ناگهان با یک حادثه در سال ۲۰۰۷ دیگر برای همیشه افول می‌کند! در پنجم ماه می سال ۲۰۰۷ یکی از کابین‌های ترن هوایی از مسیر خود خارج شد و یک کشته و چندین مجروح نخاعی به جا گذاشت. شهربازی تا مدت‌ها تعطیل شد. تمام وسایل شهربازی اکسپولند و شهربازی‌های دیگر ژاپن بررسی شدند. فرسوده بودن ریل‌ها عامل این حادثه بود. پس از مدتی، شهربازی رفع پلمپ شد، اما مردم دیگر انگیزه‌ای برای رفتن به شهربازی اکسپولند نداشتند و امروز دیگر از رونق افتاده است!

 

پارک بترسی فان فِیر لندن

شهربازی بترسی فان فیر (Battersea fun fair) هم با وجود یک ترن هوایی ترسناک جزو مهیج‌ترین شهربازی‌های دنیا شناخته می‌شود. اما این شهربازی هم مانند شهربازی‌های دیگری که وسایل ویژه‌شان منجر به بی‌اعتباری‌شان شد، با یک حادثه از رونق افتاد! ترن هوایی پرسرعت و مرتفع شهربازی بترسی فان فیر، اسباب مرگ ۵ سرنشین شد! این شهربازی پیش از چنین اتفاق ناگواری، یکی از اولین انتخاب‌های مردم شهر لندن برای تفریح و سرگرمی بود.

ریل فرسوده‌ی ترن هوایی

شهربازی‌های فرسوده

اتفاقات مشابه در مهیج‌ترین شهربازی‌های دنیا و یک درس!

شهربازی‌ها یکی از اصلی‌ترین اماکن تفریحی به شمار می‌روند. اما استفاده از وسایل شهربازی فرسوده در همه جای دنیا خاطرات تلخی به جا گذاشته است، حتا در مهیج‌ترین شهربازی‌های دنیا، از کشورهای پیشرفته گرفته تا کشورهای جهان سومی. استفاده از یک وسیله‌ی شهربازی غیراستاندارد یا فرسوده برای همیشه می‌تواند یک شهربازی را بی‌اعتبار کند. آیا وقت آن نرسیده است که تجهیزات جدید شهربازی‌ها با هدف سلامت و ایمنی طراحی شوند؟ و مهیج‌ترین شهربازی‌های دنیا، ایمن‌ترینِ آن‌ها باشند؟