منظور از شهربازی خانگی چیست؟

وسایل شهربازی به دو دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند: وسایل شهربازی سرپوشیده و وسایل شهربازی روباز. شهربازی‌های سرپوشیده، امروزه بسیار گسترده‌اند و طیف متفاوتی از وسایل شهربازی را در خود جا می‌دهند. گیم کلاب‌ها، رالی کودکان، ترامپولین، استخرهای توپ و سرسره‌های آبی، خانه بازی کودکان و… اما برخی تجهیزات خانگی ورزشی هم که با هدف سرگرمی هستند، در دسته‌ی وسایل شهربازی خانگی جای می‌گیرند.

در این مطلب به وسایل و تجهیزات خانه بازی می‌پردازیم.

 

خانه بازی

خانه بازی یکی از مکان‌های تفریحی و آموزشی جذاب برای کودکان است. در جامعه‌ای که پدر و مادرها هر دو شاغل هستند، خانه‌بازی‌ها می‌توانند برای ساعاتی کودکان را مشغول کنند. و از طرف دیگر، خانه بازی بسیاری از مهارت‌ها را به کودکان می‌آموزد. امروزه آموزش دیگر به شیوه‌ی سنتی جوابگو نیست. تجهیزات و بازی‌های متناسب با این زمینه، در خدمت کودکان و مربی‌ها طراحی شده‌اند. خانه بازی‌ها باید خود را به این تجهیزات بازی و آموزشی مجهز کنند و به روز باشند.

وسایل شهربازی خانگی

خانه بازی

تجهیزات و وسایل خانه بازی

شرکت‌هایی هستند که تجهیزات و وسایل خانه بازی را طراحی و تولید می‌کنند. وسایل شهربازی در این زمینه بسیار متنوع است. ابتدا لازم است یکی از کاربردی‌ترین روش‌های آموزش کودکان به نام «مونته‌سوری» را بشناسید:

روش مونته‌سوری

مبدع این روش شخصی به نام «ماریا مونته‌سوری» است و به همین دلیل روش مونته‌سوری (LBD) نام گرفت. این روشِ آموزشی بر پایه‌ی انجام دادن است. وسایل بازی متناسب با این روش، وسایلی هستند که به کودکان چیزهایی را بر پایه‌ی انجام دادن، یاد می‌دهند. از یادگیری اشکال و ریاضیات گرفته تا عادات رفتاری و اخلاقی. این روش بسیار مفید واقع شده است و آموزش را به شکل عملی برای کودک درونی می‌کند.

 

وسایل شهربازی ایمن برای کودکان

وسایلی که برای خانه بازی‌ها و شهربازی‌های سرپوشیده‌ی کودکان تعبیه می‌شوند باید ایمنی را اساس کار خود قرار دهند. وسایلی که ارتفاع و سرعت کمتری دارند و کودک خودش به تنهایی بتواند از آن‌ها استفاده کند. به همین سبب بهتر است وسایلی را انتخاب کنید که جنس سختی نداشته باشند. وسایل شهربازی از جنس پلاستیک فشرده یا چوب‌ها و فیبرهای سبک، وسایل مناسب‌تری هستند. همچنین وجود کف‌پوش یا تاتامی می‌تواند آسیب‌های وارده بر اثر زمین خوردن را کاهش دهد.

 

خانه بازی شخصی خودتان را بسازید!

بسیاری از کودکان میل‌شان به بازی در شهربازی‌ها، خانه بازی‌ها و پارک‌ها سیری‌ناپذیر است! ممکن است پدر و مادرها هر روزه وقتِ بردنِ کودکان‌شان به مکان‌های تفریح و بازی را نداشته باشند. یا در فصل‌های پاییز و زمستان ترجیح دهند کودکان را به فضاهای باز پارک‌ها نبرند. بهترین راه‌حل برای چالش هر روزه‌ی این والدین و فرزندان تبدیل فضای اتاق کودک به یک خانه بازی است! اگر کودک اتاق اختصاصی نداشته باشد هم از فضاهای خالی خانه می‌توان استفاده کرد. با این وجود، کودک، وسایل شهربازی محبوب خود را همیشه در خانه دارد. می‌دانیم که کودکان تنوع‌طلب هستند. اما بعضی از وسایل شهربازی یا وسایل مونته سوری از این قاعده مستثنی هستند. وسایلی مانند تاب، سرسره، الاکلنگ و… که در پارک‌ها هستند حتا تا بزرگسالی هم برای اکثریت جذابیت خود را دارند. این وسایل تکرارپذیرند. وسایل مونته‌سوری هم بر پایه‌ی تکرار و مهارت طراحی می‌شوند. کودک هر چه بیشتر با آن کار کند و مهارت بیشتری در آن بازی پیدا کند، احساس رضایت بیشتری خواهد داشت. البته طبیعی است که بعد از گذر زمان طولانی خسته شود که در این صورت تنوع این بازی‌ها بسیار است.

برای مشاهده‌ی وسایل خانه بازی و شهربازی خانگی می‌توانید از سایت بازی‌سازان دیدن کنید.