در این مطلب به حوادث شهربازی ها می‌پردازیم تا اهمیتِ رعایتِ نکات ایمنی برای شهربازی‌ها و مردم روشن شود. حتا بزرگ‌ترین و مهیج‌ترین شهربازی‌های دنیا هم این اتفاق‌های تلخ را تجربه کرده‌اند. آشنایی با برخی نکات که در استاندارد شهربازی ها به آن پرداخته‌ایم، می‌تواند از حوادث شهربازی ها جلوگیری کند.

 

ضرورت رعایت ایمنی و استاندارد شهربازی‌ها

«استاندارد بعضی از تجهیزات تفریحی بر اساس مصوبه‌ی شورای عالی استاندارد مشمول استاندارد اجباری است و فعالیت در شهربازی، زمین بازی، سازه‌های بادی و آبی بدون تاییدیه از سازمان ملی استاندارد ممنوعیت دارد.» اما بعضی اوقات بی‌توجهی به این بند عواقب جانی و مالی سنگینی برای مردم و مالکان شهربازی‌ها به دنبال داشته است. سقوط ترن هوایی شهربازی ارم یکی از پر سر و صداترین حوادث شهربازی ها است که بی‌شک برای یک مجموعه ضرر اعتباری در پی دارد. با شناخت حوادث شهربازی‌ها، وسیله‌های خطرناک و سهل‌انگاری‌ها می‌توانیم خطر را از خود و شهربازی‌ دور کنیم.

تجهیزات فرسوده‌ی شهربازی

پلمپ شهربازی فرسوده

سقوط ترن هوایی پارک ارم

از آن‌جایی که شهربازی ارم تهران جزو بزرگ‌ترین و پرطرفدارترین شهربازی‌های ایران است، خبر حادثه‌ی سقوط ترن هوایی ارم بسیار شنیده شد. در این حادثه سه زن جوان دچار آسیب نخاعی شدند. سقوط یکی از کابین‌های ترن هوایی از ارتفاع هشت‌متری علت این اتفاق ناگوار بوده است. خوشبختانه آسیب‌دیدگان کمربند ایمنی بسته بودند و همین مسئله آن‌ها را از مرگ حتمی نجات داد.

حادثه‌ی شکستگی رنجر شهربازی اردبیل

در مجتمع تفریحی «شورابیل» در اردبیل، دستگاه رنجر دچار شکستگی شد و متاسفانه ۶ نفر را مصدوم کرد.

حادثه‌ی سفینه فضایی شهربازی اهواز

حادثه‌ی نقص فنی سفینه فضایی شهربازی «پاداد» اهواز، یکی از دردناک‌ترین حوادث شهربازی ها است که متاسفانه ۹ تن را دچار مصدومیت حاد کرد.

 

ترن هوایی فرسوده

ریل فرسوده‌ی ترن هوایی

 

سقوط ترن هوایی ۷۲ تن قم و مرگ سرنشین

ترن هوایی شهربازی ۷۲ تن قم، مطابق با استانداردهای روز نبود و نقص فنی داشت. سقوط ترن هوایی در شهربازی قم، با نهایت تاسف، ۴ کشته و زخمی بر جا گذاشت.

حادثه‌ی شهربازی شاهین‌شهر اصفهان

در شهربازی شاهین‌شهر، یک دستگاه از مسیر حرکتش خارج شد و تمام سرنشینان را به بیرون پرتاب کرد. این حادثه‌ی دردناک، ۲۵ مجروح داشت.

سقوط دستگاه «جامپینگِ» لونا پارک شیراز

کارشناسان استاندارد، استفاده از این دستگاه را ممنوع اعلام کرده بودند. اما با بی‌توجهی به استانداردها، دستگاه جامپینگ حادثه‌ی دردناکی ایجاد کرد. در لونا پارک شیراز کابل سیم بکسل حایل پاره شد، دستگاه جامپینگ سقوط کرد و متاسفانه دو نوجوان از ناحیه‌ی کمر دچار مصدومیت شدند.

قطع برق در شهربازی ائل‌گلی تبریز

با قطع برق در شهربازی ائل‌گلی تبریز دو نفر دچار مصدومیت شدند. این دو نفر سوار یکی از دستگاه‌های سریعِ سقوط آزاد بودند که با قطع برق، سقوط کردند و دچار آسیب جدی شدند.

 

زنگ هشدار!

اتفاق‌ ناگوار، در هر شاخه و صنعتی محتمل است. هر فعالیتی می‌تواند آسیب‌های خاص خود را به دنبال داشته باشد. حتا در بستر امن خانه نشستن هم چندان بی‌ضرر نیست! اما با رعایت ایمنی و استانداردسازی، می‌توان جلوی برخی حوادث شهربازی ‌ها را گرفت. یا با پیش‌بینی بعضی اتفاق‌ها، نظیر قطعی برق در شهربازی‌ها، برای آن چاره‌ای جست. همه موظف به رعایت «ایمنی» هستند. از گردشگرانِ شهربازی‌ گرفته تا مجموعه‌دارها و تولیدکنندگان تجهیزات. برای مثال، بستن کمربند می‌تواند جان آدمی را در سقوط نجات دهد. اما رعایت استانداردها دیگر مربوط به گردشگران شهربازی نیست؛ این مسئله به طور کامل به تولیدکننده‌های تجهیزات و مالکان شهربازی‌ها برمی‌گردد. آن‌ها هستند که با استانداردسازی تجهیزاتِ شهربازی‌ها، می‌توانند محیطی امن و تفریحاتی جذاب برای گردشگران ایجاد و از حوادث شهربازی ها جلوگیری کنند. در این مطلب با موردی مواجه شدیم که سازمان استاندارد، استفاده از وسیله‌ای را منع کرده بود اما خلاف نظر سازمان، فعالیت آن دستگاه متوقف نشد و ضرر جانی در پی داشت. این ضرر جانی، جدا از بی‌اخلاقی، ضرر اعتباری برای شهربازی‌ مورد نظر در پی خواهد داشت و فعالیت این صنعت را مختل می‌کند.

 

پی‌نوشت: گزارش حوادث شهربازی‌ها، بر اساس مستندات سایت خبری کرج امروز نوشته شده است.